Životopis

Cesta k profesionálnemu golfu

Prvý kontakt s golfom
Už od malička sa Peter venoval aktívne viacerým športom. Začal s hokejom, potom nasledovali volejbal, ping-pong, basketbal, a znova volejbal. Pri žiadnom z nich ale nevydržal dlhšie ako dva-tri roky. Golf Petra zaujal už vo veľmi mladom veku, keď ho občas videl v televízii, ale nikdy ho nemal možnosť vyskúšať alebo začať hrať. Až počas jedného letného jazykového pobytu v Anglicku, keď mal Peter 13 rokov, zobrala hosťovská rodina Petra na driving range, kde sa s týmto krásnym športom osobne zoznámil. Po návrate na Slovensko sa Peter s otcom prihlásili na kurz zelenej karty a začal sa golfu aktívne venovať.

Juniorské súťaže
Za prvý rok si Peter výrazne zlepšil HCP a dostal ocenenie “Skokan roka“ za najvýraznejšie zlepšený HCP. Na Slovensku bol golf v tom čase ešte len v plienkach a chýbali tu súťaže, kde by sa Peter mohol porovnávať s ostatnými rovesníkmi. Rodičia začali Petra preto voziť na turnaje do Rakúska, kde si našiel svoj prvý domovský klub, Golf Club Hainburg. Petrova hra rýchlo napredovala a vo veku 17 aj 18 rokov vyhral rakúsku mládežnícku súťaž NOKIA Cup. Počas tohto obdobia Peter vyhral aj sériu turnajov Slovak Amateur Tour organizovanú pre najlepších slovenských golfistov.

Univerzitný golf v USA

Po maturite sa Peter rozhodol pokračovať vo svojej golfovej kariére v USA ako člen univerzitného tímu. Na jeseň 2005 Peter nastúpil na Cameron University v meste Lawton v Oklahome. Golfový tím bol vedený trénerom s dlhoročnými skúsenosťami, Jerrym Hrnciarom.
Na prvom turnaji Peter zistil, že americký univerzitný golf je veľmi ďaleko pred golfom v Európe ako ho dovtedy poznal. Skóre na leaderborde siahali hlboko pod úroveň paru. Výsledky, ktoré stačili na prvé miesto na Slovensku, končili v strede štartového poľa. Bola to výzva,na ktorú Peter našiel odpoveď.
Petrovi sa to podarilo ešte na konci prvého ročníka, keď skončil na 7. mieste na regionálnych majstrovstvách USA a skončil ako druhý najlepší hráč Cameron University. Počas druhého a tretieho roku v USA sa Peter ďalej zlepšoval a jednoznačne predbehol všetku konkurenciu, ktorá bola na Slovensku a  zaradil sa medzi najlepších univerzitných hráčov v druhej divízii. Peter vyhral počas štúdia na Cameron University dva turnaje, vrátane regionálnych majstrovstiev USA. Počas letných prázdnin Peter vyhral takmer všetky slovenské turnaje, na ktorých sa zúčastnil a stal sa juniorským majstrom SR a majstrom SR na rany aj na jamky.
Univerzitnú golfovú kariéru Peter ukončil deleným 8. miestom na Univerzitných majstrovstvách USA v Indianapolise na ihrisku Jacka Nicklausa. Počas svojej univerzitnej kariéry Peter nazbieral veľa ocenení, medzi ktorými boli All-American, Academic All-American,  Lone Star Conference Academic Player of the Year, Lone Star Conference First Team.

Profesionálna golfová kariéra
S koncom univerzitnej golfovej kariéry sa blížil aj koniec Petrovej golfovej kariéry ako amatér. Počas amatérskej kariéry sa Peter na každom medzinárodnom turnaji v zahraničí umiestnil najlepšie zo všetkých zúčastnených Slovákov. Peter mal veľkú chuť hrať golf profesionálne a porovnávať sa s najlepšími. V auguste 2010 oficiálne prestúpil k profesionálom ako jediný slovenský playing PRO.
Ešte pred prestupom k PRO sa Peter kvalifikoval na Czech Open, turnaj zo série European Tour, kde sa nakoniec zúčastnil už ako profesionál. Peter bol vôbec prvým slovenským profesionálom, ktorý sa kvalifikoval a hral turnaj European Tour.

Počas svojej hráčskej kariéry Peter vyhral veľké množstvo profesionálnych turnajov na Slovensku a ako prvý slovenský profesionálny golfista (muž) vyhral profesionálny turnaj mimo územia Slovenska, Czech PGA Tour na ihrisku v Beroune v roku 2013. Peter na Slovensku nenašiel premožiteľa a na konci sezón 2011 až 2015 bol prvým hráčom slovenského profesionálneho rebríčka. Rok 2015 bol prvý, kedy sa odovzdávalo ocenenie profesionál roka a Peter sa stal prvým oceneným hráčom na Slovensku.

Od roku 2016 sa Peter začal venovať viac odovzdávaniu golfových vedomostí a rozvoju golfu na Slovensku. Spolu s golfovým profesionálom Jakubom Hrbáňom založili Best Swing Golf Academy (BSGA), ktorá zastrešuje viacero golfových projektov. BSGA zabezpečuje individuálnu výuku golfu, skupinové tréningy, detské tréningy a kempy, pobyty v zahraničí, golfové sústredenia, team building, organizáciu turnajov na kľúč a vlastnú golfovú túru Best Swing Golf Academy Tour.

Iné aktivity spojené s golfom
Už počas svojej hráčskej profesionálnej kariéry sa Peter začal venovať veľkoobchodu s golfovým tovarom. V roku 2012 sa stal exkluzívnym zástupcom kanadskej značky Sunice, ktorá je najnosenejšou značkou vetroviek na US PGA Tour. Nasledovné roky Peter postupne rozširoval portfólio ponúkaného tovaru, aby svojim zákazníkom vedel ponúknuť produkty z čo najviac segmentov.  Súčasné portfólio zahŕňa značky Sunice, JuCad, Sligo, NIVO a ParGate.

Profil

Meno
Peter Švajlen
Dátum narodenia
1986-05-15
Miesto narodenia
Bratislava, Slovensko
Vzdelanie
Stredná škola

Gymnázium Grösslingová, Slovakia
Seeheim-Jugendheim, Germany (1 semester)
Munford High School, TN USA (2 semesters)

Vysoká škola

Cameron University, OK USA
Bakalársky titul: Business Management (spring ‘09)
Master of Business Administration (spring ‘11)

Kontaktný formulárO mne

Jeden z najúspešnejších slovenských golfistov. 6-násobný majster Slovenska v golfe. Víťaz slovenského profesionálneho rebríčka v rokoch 2011-2015. Profesionál roka 2015. Prvý slovenský profesionál, ktorý vyhral profesionálny turnaj mimo územia Slovenska. Spoluzakladateľ a hlavný profesionál Best Swing Golf Academy.

Kontakty

PETER ŠVAJLEN
Golfový profesionál

peter@petersvajlen.com
+421 905 335 501